Nachádzate sa tu

Rozhovor s Mirom Jarošom

11.11.2016

Objaví sa niekedy v Neposlušníkovi aj Dominika Mirgová?

Tretia séria Neposlušníka by sa mala nakrúcať budúci rok a pravdepodobne pôjdeme pozrieť deti do škôlok, aby sme zistili, čo všetko sa z predošlých sérií naučili. Dominika a hlavne jej malý syn Peťko sú fanúšikovia Neposlušníka, tak uvidíme. Možno si s nami Peťko zahrá v nejakom klipe.

Čo je najťažšie pri natáčaní?

Mať správne deti. Niekedy prídu deti na nakrúcanie a po 15 minútach už nechcú sedieť pred kamerou a chcú sa ísť hrať. Stáva sa, že rodičia chcú mať svoje deti v telke, no ich nakrúcanie nebaví. Neuvedomujú si, že jeden neposlušník na nakrúcaní môže narušiť celý priebeh a ťažko sa to rodičom vysvetľuje. Našťastie sa to nestáva často. Inak je to zábava.

Čo ťa inšpiruje pri tvorbe pesničiek?

Moje detstvo. Spomienky. To, aký som bol a čo na mňa zaberalo. Nemal som rád, keď sa mi stále niečo pripomínalo. Umývanie rúk bola otrava, lebo som sa chcel hrať a podobne. Potom som zbadal v Poďte s nami deti, ako ďakujú mame za obed, a urobil som to tiež. Rozplakala sa. Neskôr mi došlo, že bola dojatá. Takto nejako, nenápadne cez pesničky, učím aj ja deti robiť užitočné veci.

Podľa čoho si vyberáte škôlky, v ktorých natáčate?

V škôlke sme nakrúcali len raz, išlo o výhernú škôlku zo súťaže, ktorú vyhlásila televízia Ťuki. Ostatné deti sa na nakrúcanie Neposlušníka prihlásili cez výzvu na Facebooku. Ako som spomínal, idea ďalšej série je, že by sme sa vybrali tentoraz my za deťmi, priamo do škôlok, a vyskúšali, čo sa vďaka Neposlušníkovi naučili a čo sa ešte môžu doučiť. Uvidíme, ako to dopadne. Ale určite by sme škôlky chceli zapojiť viac.

Kedy bude nové DVD?

Určite až v budúcom roku. Dovtedy stihneme natočiť pekné klipy. Zatiaľ sme natočili štyri.

Kedy a ako ti napadlo spolupracovať práve s deťmi a prečo?

Toto vôbec nebol plán. Vymyslel mi to niekto zhora. Ja som ani nevedel, že viem napísať detskú pesničku. Kamarátka robila projekt Veselé zúbky a oslovila ma, či by som jej napísal doňho pesničku. Myslel som si, že to nedám, ale nedalo sa mi v noci spať a niečo som za desať minút napísal na papier a melódiu som si zahral do telefónu. Ráno som jej zavolal a zaspieval. Vzala ju a ja som si z toho skôr robil srandu. Celé to nečakane vypálilo a ľudia chceli ďalšie pesničky.

Nás by zaujímalo, prečo a ako vznikol Neposlušník.

Keď začala televízia Ťuki vysielať, chceli nakrúcať vlastné relácie. Dostal som ponuku robiť reláciu pre deti, ktorá sa postavila okolo mojich pesničiek, ktoré som v tej dobe už mal hotové. Tak som do toho šiel. Učili sme sa za pochodu. V druhej sérii som si už dával väčší pozor na to, ako s deťmi komunikovať. Nemám pedagogické vzdelanie a cítil som zodpovednosť za to, čo a ako budem deti učiť. Vyhľadal som pomoc odborníka, aby som dokázal efektívnejšie komunikovať s deťmi.

Budeš mať vystúpenie aj budúci rok v iných mestách?

Určite áno. Momentálne sme na Ťuki tour, tá sa skončí v decembri. Medzitým máme koncerty pre (ne)poslušné deti a ich rodičov a budeme s nimi pokračovať aj v budúcom roku. Je to skvelý pocit, keď všetci spievajú so mnou. Mám to rád. Informácie o vystúpeniach pridávame pravidelne na www.mirojaros.sk.

Čo robíš práve teraz?

Som v štúdiu a pracujem na vianočnom albume. Dnes miešame pesničku Už sa teším na Ježiška. Minulý týždeň sme nahrávali so Symfonickým orchestrom. Vznikajú krásne, čarovné veci. Bude to album pre celú rodinu. Pre malých aj veľkých.

Ja by som sa rada spýtala, ktorá z pesničiek je Mirova najobľúbenejšia, ku ktorej sa mu viažu nejaké pekné, prípadne vtipné spomienky.

Teraz mám najradšej Cestu do rozprávky. Je v nej moje detstvo, kus fantázie. Svet, na ktorý ako dospelí zabúdame. Nedávno sme prerábali byt a bolo ho treba vypratať. Bol u mňa kamarát, našiel kdesi pod posteľou gitaru, pokúšal sa na nej hrať. Ja som vyberal poháre z políc, balil ich do novín a ukladal do škatúľ. Do toho jeho „brnkania“ som si začal spievať pesničku. V takejto čudnej atmosfére vznikla pesnička Máme bábätko. Keď vyšla na druhom detskom albume, smiali sme sa na tom.

Bude aj nejaká pesnička o menách ?

Zatiaľ takú nemám v pláne. Budúci rok sa chcem venovať nahrávaniu ďalších singlov a od nahrávania detskej tvorby si chcem trochu oddýchnuť. To som však chcel aj pred rokom a vznikol nový detský album. :) Netreba to však naháňať. Ak budú nápady, nebudem pred nimi utekať.